K152K10X7RH5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K152K10X7RH5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1500pF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.6mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Mono-Kap™ K
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads
Diameter :
500μm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
K152K10X7RH5UH5
Vishay K152K10X7RH5UH5
Mono-Kap™ K 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial