K13L0C-P04LTQ0-7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K13L0C-P04LTQ0-7200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT., INLINE, S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
IP Rating :
IP50
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Contacts :
4 Contact
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
K13L0C-P
Features :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating (Amps) :
18A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
3
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
4
Termination Style :
Solder
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating :
18 A
Shell Material :
Brass
Brand :
Voltage Rating :
550V
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
ODU USA
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size :
3
Contact Gender :
Socket (Female)
Primary Material :
Metal
Orientation :
Datasheets
K13L0C-P04LTQ0-7200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K13L0C-P04LTQ0-7200 Overview
K13L0C-P04LTQ0-7200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
K13L0C-P04LTQ0-7200 Applications
There are a lot of ODU
K13L0C-P04LTQ0-7200 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER