K12YAR-P16WCD0-0000
Mfr.Part #
K12YAR-P16WCD0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC RCEPT, INLINE, STY 1, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
2
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Voltage Rating :
400V
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Number of Contacts :
16 Contact
Primary Material :
Metal
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
5 A
Product Status :
Active
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
RoHS :
Details
Mounting Style :
CABLE
Backshell Material, Plating :
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Feature :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Termination Style :
Solder
Shell Size :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions :
16
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Industrial, Medical, Military
Base Product Number :
K12YAR-P
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Series :
ODU AMC?
Termination :
Solder Cup
Brand :
Cable Opening :
0.394" (10.00mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Tradename :
ODU AMC
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
K12YAR-P16WCD0-0000
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel A Push-Pull, Detent Lock
K12YAR-P16WCD0-0000 Overview
K12YAR-P16WCD0-0000 Features
ODU AMC? series
K12YAR-P16WCD0-0000 Applications
There are a lot of ODU
K12YAR-P16WCD0-0000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER