K12K0C-P19LFG0-9000
Mfr.Part #
K12K0C-P19LFG0-9000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Solder
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Voltage Rating :
300V
Base Product Number :
K12K0C-P
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
2
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Features :
Backshell
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Brand :
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Number of Contacts :
19 Contact
Contact Material :
Brass
Contact Gender :
Socket (Female)
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
IP Rating :
IP68
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU USA
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Style :
CABLE
Fastening Type :
Push-Pull
Primary Material :
Metal
Current Rating :
7.5 A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
K12K0C-P19LFG0-9000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K12K0C-P19LFG0-9000 Overview
K12K0C-P19LFG0-9000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
K12K0C-P19LFG0-9000 Applications
There are a lot of ODU
K12K0C-P19LFG0-9000 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER