K1250A1/4
Mfr.Part #
K1250A1/4
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
KNOB FLUTED 0.250" METAL
Manufacturer :
Product Category :
Type :
Fluted
Style :
Cylindrical
Shape :
Straight Tube
Indicator :
Line on Side
Shaft Size :
0.250 (6.35mm)
Series :
K
Diameter :
1.252 (31.80mm)
Approvals :
UL;CSA
Product Status :
Active
Material :
Metal
Color :
Red
Base Product Number :
K1250
NTE Electronics
Number of Pieces :
8
Features :
6-32 Set Screw (2)
Height :
0.750 (19.05mm)
Operating Temperature :
-67 to 185 Degrees F
Shrink Ratio :
3:1
Recovered Wall Thickness :
0.02 Inches
Package :
Bulk
RoHS :
yes
Datasheets
K1250A1/4
K1250A1/4 datasheet pdf and Knobs product details from TE Connectivity stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD