K11YBR-P16XDD0-R000
Mfr.Part #
K11YBR-P16XDD0-R000
Description
ODU AMC RECEPT, INLINE, STY 1, S
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Shell Material :
Aluminum
1
Contact Gender :
Pin (Male)
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Series :
ODU AMC? Easy-Clean
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
B
Features :
Number of Positions :
16
Current Rating :
2 A
Tradename :
ODU AMC
Applications :
Industrial, Medical, Military
Number of Contacts :
16 Contact
Base Product Number :
K11YBR-P
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening :
0.256" (6.50mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
200V
Mounting Style :
CABLE
Shell Size :
Solder Cup
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Termination Style :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
RoHS :
Details
Product Status :
Active
ODU USA
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
K11YBR-P16XDD0-R000
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel B Push-Pull, Detent Lock
K11YBR-P16XDD0-R000 Overview
K11YBR-P16XDD0-R000 Features
ODU AMC? Easy-Clean series
K11YBR-P16XDD0-R000 Applications
There are a lot of ODU
K11YBR-P16XDD0-R000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER