K11MC7-P06LFD0-6530
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11MC7-P06LFD0-6530
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
C
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Series :
ODU MEDI-SNAP®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Gray, White
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
6
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Brass
Shell Size - Insert :
1
Feature :
Backshell
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull
K11MC7-P06LFD0-6530 Overview
K11MC7-P06LFD0-6530 Features
ODU MEDI-SNAP® series
K11MC7-P06LFD0-6530 Applications
There are a lot of ODU
K11MC7-P06LFD0-6530 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER