K11MA7-P10LCC0-5260
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11MA7-P10LCC0-5260
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Color :
Blue, Gray
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
1
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull
K11MA7-P10LCC0-5260 Overview
K11MA7-P10LCC0-5260 Features
ODU MEDI-SNAP® series
K11MA7-P10LCC0-5260 Applications
There are a lot of ODU
K11MA7-P10LCC0-5260 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER