K11M07-P10LCC0-6570
Mfr.Part #
K11M07-P10LCC0-6570
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Stock
2
In Stock :
2
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Backshell
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Color :
Gray
Orientation :
0
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Number of Positions :
10
ODU K11M07-P10LCC0-6570
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk 0 Push-Pull
K11M07-P10LCC0-6570 Overview
K11M07-P10LCC0-6570 Features
ODU MEDI-SNAP® series
K11M07-P10LCC0-6570 Applications
There are a lot of ODU
K11M07-P10LCC0-6570 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER