K11KAC-P10LCC0-1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11KAC-P10LCC0-1500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.039 ~ 0.059 (1.00mm ~ 1.50mm)
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
A
Shell Material :
Brass
ODU K11KAC-P10LCC0-1500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K11KAC-P10LCC0-1500 Overview
K11KAC-P10LCC0-1500 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K11KAC-P10LCC0-1500 Applications
There are a lot of ODU
K11KAC-P10LCC0-1500 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER