K11KAC-P03LPH0-4000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11KAC-P03LPH0-4000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
1
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.138 ~ 0.157 (3.50mm ~ 4.00mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
3
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
ODU K11KAC-P03LPH0-4000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K11KAC-P03LPH0-4000 Overview
K11KAC-P03LPH0-4000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K11KAC-P03LPH0-4000 Applications
There are a lot of ODU
K11KAC-P03LPH0-4000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER