K11K0C-P16LCC0-2500
Mfr.Part #
K11K0C-P16LCC0-2500
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-40°C~120°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.079 ~ 0.098 (2.00mm ~ 2.50mm)
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ODU K11K0C-P16LCC0-2500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K11K0C-P16LCC0-2500 Overview
K11K0C-P16LCC0-2500 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K11K0C-P16LCC0-2500 Applications
There are a lot of ODU
K11K0C-P16LCC0-2500 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER