K11K0C-P08LFD0-6500
Mfr.Part #
K11K0C-P08LFD0-6500
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
333V
Features :
ODU MINI-SNAP? K
Primary Material :
Metal
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
6A
Silver
Material Flammability Rating :
Cable Opening :
0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
8 Contact
Mounting Style :
CABLE
Contact Material :
Brass
Shell Size :
1
Contact Gender :
Socket (Female)
ODU USA
Termination Style :
Solder
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Package :
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Number of Positions :
8
Current Rating :
6 A
Base Product Number :
K11K0C-P
Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
IP Rating :
IP68
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Datasheets
K11K0C-P08LFD0-6500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K11K0C-P08LFD0-6500 Overview
K11K0C-P08LFD0-6500 Features
ODU MINI-SNAP? K series
K11K0C-P08LFD0-6500 Applications
There are a lot of ODU
K11K0C-P08LFD0-6500 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER