K11K0C-P08LFD0-6000
Mfr.Part #
K11K0C-P08LFD0-6000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
6A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Style :
CABLE
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Contacts :
8 Contact
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
8
Brand :
Base Product Number :
K11K0C-P
Contact Gender :
Socket (Female)
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
ODU USA
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Voltage Rating :
333V
Gold
Features :
Backshell
RoHS :
Details
Primary Material :
Metal
IP Rating :
IP68
Solder Cup
Termination Style :
Solder
Package :
Bulk
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
6 A
Subcategory :
Circular Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size :
Push-Pull
Datasheets
K11K0C-P08LFD0-6000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K11K0C-P08LFD0-6000 Overview
K11K0C-P08LFD0-6000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
K11K0C-P08LFD0-6000 Applications
There are a lot of ODU
K11K0C-P08LFD0-6000 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER