K11K0C-P06LFG0-5500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11K0C-P06LFG0-5500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
1
Orientation :
0
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C~120°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.197 ~ 0.217 (5.00mm ~ 5.50mm)
Number of Positions :
6
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
ODU K11K0C-P06LFG0-5500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K11K0C-P06LFG0-5500 Overview
K11K0C-P06LFG0-5500 Features
ODU MINI-SNAP® K series
K11K0C-P06LFG0-5500 Applications
There are a lot of ODU
K11K0C-P06LFG0-5500 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER