K11F1C-P06LFG0-4000
Mfr.Part #
K11F1C-P06LFG0-4000
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Brass
Orientation :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Mounting Style :
CABLE
Current Rating :
7.5 A
Product Status :
Active
Number of Positions :
6
Contact Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU USA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Shielding :
Unshielded
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Termination Style :
Solder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size :
Contact Finish Thickness - Mating :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
K11F1C-P
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Gender :
Socket (Female)
Features :
Backshell
IP Rating :
IP50
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Contacts :
6 Contact
Voltage Rating :
333V
Datasheets
K11F1C-P06LFG0-4000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K11F1C-P06LFG0-4000 Overview
K11F1C-P06LFG0-4000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K11F1C-P06LFG0-4000 Applications
There are a lot of ODU
K11F1C-P06LFG0-4000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER