K11F1C-P06LFG0-3000
Mfr.Part #
K11F1C-P06LFG0-3000
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Metal
Orientation :
1
Features :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
1
Current Rating :
7.5 A
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
6
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Feature :
Chrome over Nickel
Termination Style :
Solder
Cable Opening :
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size, MIL :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Contacts :
6 Contact
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
333V
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Contact Gender :
Socket (Female)
Contact Finish Thickness - Mating :
Fastening Type :
Push-Pull
Package :
Bulk
Contact Material :
Brass
IP Rating :
IP50
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
ODU USA
Mounting Style :
CABLE
Base Product Number :
K11F1C-P
Datasheets
K11F1C-P06LFG0-3000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K11F1C-P06LFG0-3000 Overview
K11F1C-P06LFG0-3000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K11F1C-P06LFG0-3000 Applications
There are a lot of ODU
K11F1C-P06LFG0-3000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER