K11F1C-P06LFG0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K11F1C-P06LFG0-2500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
Base Product Number :
K11F1C-P
Mounting Style :
CABLE
Shell Size :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
7.5 A
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Brand :
ODU USA
Features :
Backshell
Shell Size - Insert :
1
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IP Rating :
IP50
Color :
Silver
Number of Contacts :
6 Contact
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder
Voltage Rating :
333V
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Primary Material :
Metal
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Positions :
6
Contact Gender :
Socket (Female)
Orientation :
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Datasheets
K11F1C-P06LFG0-2500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K11F1C-P06LFG0-2500 Overview
K11F1C-P06LFG0-2500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K11F1C-P06LFG0-2500 Applications
There are a lot of ODU
K11F1C-P06LFG0-2500 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER