K10P-11DT5-12
Mfr.Part #
K10P-11DT5-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage (AC) :
12V
Power Consumption :
900mW
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Length :
27.6mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
Weight :
51.000792g
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Coil Power :
1W
Contact Resistance :
100MOhm
Packaging :
Bulk
Height :
42.7mm
Width :
21.7mm
Sealing :
DUST PROOF
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Series :
K10
Reference Standard :
CSA; UL
Published :
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Current Rating :
15A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Approval Agency :
CSA, UL
Termination :
Solder
Relay Action :
Momentary
Mount :
Panel
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Voltage Rating (AC) :
120V
Coil Current :
75mA
Must Operate Voltage :
9VDC
Release Time :
10ms
Coil Type :
Non Latching
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Contact/Output Supply Type :
AC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
120VAC -Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
13ms
Input Switching Control Type :
Random
Throw Configuration :
DPDT
Coil Voltage (DC) :
12V
Must Release Voltage :
1.2VDC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Voltage - Rated AC :
120V
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
160Ohm
Number of Pins :
8
Depth :
21.8mm