K10LAC-P07LCC0-5200
Mfr.Part #
K10LAC-P07LCC0-5200
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
7
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Shielded
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Termination :
Solder Cup
Orientation :
A
Fastening Type :
Push-Pull
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ODU K10LAC-P07LCC0-5200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K10LAC-P07LCC0-5200 Overview
K10LAC-P07LCC0-5200 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K10LAC-P07LCC0-5200 Applications
There are a lot of ODU
K10LAC-P07LCC0-5200 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER