K10L0C-P10LCC9-5600
Mfr.Part #
K10L0C-P10LCC9-5600
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.197 ~ 0.220 (5.00mm ~ 5.60mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
0
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
10
Shielding :
Shielded
ODU K10L0C-P10LCC9-5600
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K10L0C-P10LCC9-5600 Overview
K10L0C-P10LCC9-5600 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K10L0C-P10LCC9-5600 Applications
There are a lot of ODU
K10L0C-P10LCC9-5600 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER