K10L0C-P06LCC0-4200
Mfr.Part #
K10L0C-P06LCC0-4200
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Shell Size - Insert :
0
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
5 Weeks
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.118 ~ 0.165 (3.00mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
6
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
ODU K10L0C-P06LCC0-4200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K10L0C-P06LCC0-4200 Overview
K10L0C-P06LCC0-4200 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K10L0C-P06LCC0-4200 Applications
There are a lot of ODU
K10L0C-P06LCC0-4200 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER