K10F1C-P07LCC0-4000
Mfr.Part #
K10F1C-P07LCC0-4000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.138 ~ 0.157 (3.50mm ~ 4.00mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Number of Positions :
7
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
0
Orientation :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
ODU K10F1C-P07LCC0-4000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
K10F1C-P07LCC0-4000 Overview
K10F1C-P07LCC0-4000 Features
ODU MINI-SNAP® F series
K10F1C-P07LCC0-4000 Applications
There are a lot of ODU
K10F1C-P07LCC0-4000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER