K104K10X7RF5UL2
Mfr.Part #
K104K10X7RF5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Straight
Width :
2.3114mm
Depth :
2.3mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height :
3.6mm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.6068mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Series :
Mono-Kap™ K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Weight :
99.988768mg
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Datasheets
K104K10X7RF5UL2
Vishay K104K10X7RF5UL2
Mono-Kap™ K 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C Through Hole Radial