K103K10X7RF5TH5
Mfr.Part #
K103K10X7RF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Mono-Kap™ K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
3.6mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
10000pF
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.3mm
Diameter :
500μm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead/Base Style :
Formed Leads
Published :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
K103K10X7RF5TH5
Vishay K103K10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial