K102M15X7RF5UH5
Mfr.Part #
K102M15X7RF5UH5
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Height :
4mm
Packing Method :
Ammo Pack
Multilayer :
yes
Thickness :
2.6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
No
Diameter :
500μm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1000pF
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Depth :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Mono-Kap™ K
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
K102M15X7RF5UH5
Vishay K102M15X7RF5UH5
Mono-Kap™ K 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial