K102M10X7RF53L2
Mfr.Part #
K102M10X7RF53L2
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Height :
3.6mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
500μm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size Code :
Depth :
2.3mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
2.5mm