K102K20C0GH53H5
Mfr.Part #
K102K20C0GH53H5
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 RAD
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Mono-Kap™ K
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Length :
5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Depth :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
100V
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Datasheets
K102K20C0GH53H5
Vishay K102K20C0GH53H5
Mono-Kap™ K 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K102K20C0GH53H5 Overview
This device's program size/dimension is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
K102K20C0GH53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm