K102K15X7RK5UH5
Mfr.Part #
K102K15X7RK5UH5
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Diameter :
500μm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
Termination :
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
2.4892mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.6mm
Package / Case :
Depth :
2.5mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
3.9878mm
Mono-Kap™ K
Height :
4mm
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
1000pF
Datasheets
K102K15X7RK5UH5
Vishay K102K15X7RK5UH5
Mono-Kap™ K 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C Through Hole Radial