K102K15X7RF55L2
Mfr.Part #
K102K15X7RF55L2
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Termination :
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Dielectric :
X7R
Capacitance :
1000pF
Length :
3.9878mm
Published :
Package / Case :
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
K102K15X7RF55L2
Vishay K102K15X7RF55L2
Mono-Kap™ K 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C Through Hole Radial