K101M10X7RF5TH5
Mfr.Part #
K101M10X7RF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Size Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
100pF
Depth :
2.3mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
3.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Series :
Mono-Kap™ K
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Diameter :
500μm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Datasheets
K101M10X7RF5TH5
Vishay K101M10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 100pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial