K101K15X7RK5TH5
Mfr.Part #
K101K15X7RK5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Size Code :
Depth :
2.5mm
Height :
4mm
Series :
Mono-Kap™ K
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Diameter :
500μm
Packing Method :
TR
Thickness :
2.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm