K101J15C0GK5TL2
Mfr.Part #
K101J15C0GK5TL2
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 RAD
Lead Style :
Straight
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Depth :
2.6mm
Length :
4mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
200V
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Published :
ECCN Code :
EAR99
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Datasheets
K101J15C0GK5TL2
Vishay K101J15C0GK5TL2
Mono-Kap™ K 100pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial