K101J15C0GF5UK2
Mfr.Part #
K101J15C0GF5UK2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±5%
Width :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
100pF
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.4892mm
Package / Case :
Radial
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
4mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead/Base Style :
Kinked
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
K101J15C0GF5UK2
Vishay K101J15C0GF5UK2
Mono-Kap™ K 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial