K101J15C0GF5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K101J15C0GF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Depth :
2.5mm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
4mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Mono-Kap™ K
Dielectric :
C0G
Capacitance :
100pF
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K101J15C0GF5TH5
Introducing Ceramic Capacitors Vishay K101J15C0GF5TH5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, K101J15C0GF5TH5 pinout, K101J15C0GF5TH5 datasheet PDF, K101J15C0GF5TH5 amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay K101J15C0GF5TH5 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay K101J15C0GF5TH5
Mono-Kap™ K 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial