JTPQ00RT-18-68S-023
Mfr.Part #
JTPQ00RT-18-68S-023
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
18
Plating :
Electroless Nickel
Length :
22.47mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
18
Depth :
33.32mm
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Unshielded
Mount :
Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JTPQ00RT-18-68S-023 Overview
JTPQ00RT-18-68S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTPQ00RT-18-68S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTPQ00RT-18-68S-023 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER