JTPQ00RT-14-18SA
Mfr.Part #
JTPQ00RT-14-18SA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
22.47mm
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
28.57mm
Shell Size - Insert :
14-18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
1 (Unlimited)
Mount :
Wall
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Published :
2014
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
18
Contact Plating :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
JTPQ00RT-14-18SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
JTPQ00RT-14-18SA Overview
JTPQ00RT-14-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTPQ00RT-14-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTPQ00RT-14-18SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER