JTPQ00RT-14-15S-LC
Mfr.Part #
JTPQ00RT-14-15S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Radiation Hardening :
No
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
15
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Number of Contacts :
15
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Mount :
Wall
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JTPQ00RT-14-15S-LC Overview
JTPQ00RT-14-15S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTPQ00RT-14-15S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTPQ00RT-14-15S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT