JTPQ00RE-14-18S-386
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JTPQ00RE-14-18S-386
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
46.27mm
Depth :
28.57mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Cable Clamp
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JTPQ00RE-14-18S-386 Overview
JTPQ00RE-14-18S-386 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTPQ00RE-14-18S-386 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTPQ00RE-14-18S-386 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER