JTP02RE-20-41P
Mfr.Part #
JTP02RE-20-41P
Description
JT 41C 41#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Length :
17.06mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Plating :
Cadmium
Number of Contacts :
41
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Mount :
Box
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
5A
Number of Positions :
41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Circular
Depth :
36.52mm
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
Straight
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Datasheets
JTP02RE-20-41P
Circular 41 Positions Crimp Bulk Straight
JTP02RE-20-41P Overview
JTP02RE-20-41P Features
JTP02RE-20-41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTP02RE-20-41P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER