JTP02RE-14-37S-LC
Mfr.Part #
JTP02RE-14-37S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
22m
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Number of Positions :
37
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Datasheets
JTP02RE-14-37S-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 37 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JTP02RE-14-37S-LC Overview
JTP02RE-14-37S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTP02RE-14-37S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTP02RE-14-37S-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT