JTP02RE-12-22S-014-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JTP02RE-12-22S-014-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 22POS PNL MT
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Mount :
Box
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Positions :
22
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
17.06mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Depth :
26.18mm
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Contact Size :
22m
Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
22
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
12-22
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 22 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JTP02RE-12-22S-014-LC Overview
JTP02RE-12-22S-014-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTP02RE-12-22S-014-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTP02RE-12-22S-014-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT