JTG06RT-16-26P-014
Mfr.Part #
JTG06RT-16-26P-014
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Bulk
Empty Shell :
No
Number of Positions :
26
JESD-609 Code :
e4
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
16-26
ECCN Code :
EAR99
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2006
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
COPPER ALLOY
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JTG06RT-16-26P-014 Overview
JTG06RT-16-26P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTG06RT-16-26P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTG06RT-16-26P-014 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER