JTG06RT-16-13P-014
Mfr.Part #
JTG06RT-16-13P-014
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Circular Connector Assemblies
Plating :
Cadmium
Olive Drab Cadmium over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2013
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Coupling Nut
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
12 Weeks
Length :
22.63mm
Shell Size - Insert :
16-13
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JTG06RT-16-13P-014 Overview
JTG06RT-16-13P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTG06RT-16-13P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTG06RT-16-13P-014 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER