JTG06RT-12-22S-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JTG06RT-12-22S-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 22POS GOLD CRIMP
Stock
125
In Stock :
125
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
12-22
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Published :
2006
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
22
Color :
Olive Drab
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 22 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JTG06RT-12-22S-014 Overview
JTG06RT-12-22S-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JTG06RT-12-22S-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JTG06RT-12-22S-014 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER