JT07RE18-32P-SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT07RE18-32P-SR
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
32
Feature :
Cable Clamp
Total Number of Contacts :
32
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
JT07RE18-32P-SR
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT07RE18-32P-SR Overview
JT07RE18-32P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT07RE18-32P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT07RE18-32P-SR Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER