JT06RT-20-16S-023
Mfr.Part #
JT06RT-20-16S-023
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
yes
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Termination :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
16
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Datasheets
JT06RT-20-16S-023
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RT-20-16S-023 Overview
JT06RT-20-16S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RT-20-16S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RT-20-16S-023 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER