JT06RT-16-55P
Mfr.Part #
JT06RT-16-55P
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
16-55
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251415-235
Published :
2014
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
CABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Aluminum Alloy
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
22.63mm
Termination :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Datasheets
JT06RT-16-55P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RT-16-55P Overview
JT06RT-16-55P Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RT-16-55P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RT-16-55P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER