JT06RT-16-13P-023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT06RT-16-13P-023
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
No
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
13
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
13
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
JT06RT-16-13P-023
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RT-16-13P-023 Overview
JT06RT-16-13P-023 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RT-16-13P-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RT-16-13P-023 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER