JT06RT-14-18SA-023-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT06RT-14-18SA-023-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JT06RT-14-18SA-023-LC Overview
JT06RT-14-18SA-023-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RT-14-18SA-023-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RT-14-18SA-023-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT